fallback

САЩ одобриха продажбата на още 8 броя F-16 за България

Американското предложение е за 1,67 млрд. долара, то може да се предоговаря, а сумата да се плати на части

07:06 | 05.04.22 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Държавният департамент на САЩ е одобрил по принцип продажбата на още 8 бойни самолета F-16 Block 70 за България на обща стойност почти 1,7 млрд. долара, обяви Министерството на отбраната на страната. Местната Агенция за сътрудничество в отбраната (Defense Security Cooperation Agency), която е част от Пентагона и през която минават продажбите на въоръжение, е издала сертификата, с който указва на парламента във Вашингтон, че такава сделка е възможна.

По данни на Ройтерс става дума за чисто нови самолети, което значи, че България може да очаква да ги получи някъде след 3-4 години.

В уведомителното писмо до Конгреса подробно се разяснява офертата. 

Сделката включва по четири от варианта F-16 C/D Block 70, както и осем двигателя и три резервни и свързано оборудване, вариращо от вградени GPS навигационни системи до модули. В допълнение към AMRAAM и SDB покупката ще включва и 12 опашни комплекта за съвместни боеприпаси за директна атака, системи за предпазители и други.

„Предложената продажба ще подкрепи целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като спомогне за подобряване на сигурността на съюзник от НАТО, който е фактор за политическа стабилност и икономически напредък в Европа“, пише в документа.

Според него сделката ще подобри способността на България да посрещне настоящи и бъдещи заплахи, като позволи на българските ВВС да разполагат рутинно с модерни изтребители в Черноморския регион. Придобиването на тези самолети ще осигури на страната ни оперативно съвместима платформа на НАТО и ще даде възможност на българските ВВС да оперират по-често заедно с други регионални оператори на F-16, насърчавайки общата доктрина и операции. 

„България показа ангажимент за модернизиране на въоръжените си сили и няма да има затруднения да приеме тези самолети и услуги в своите въоръжени сили. Предложената продажба на това оборудване и поддръжка няма да промени основния военен баланс в региона“, се казва още в документа.

Главен изпълнител ще бъде Lockheed Martin, Грийнвил, Южна Каролина. Не са известни никакви офсетни споразумения, предложени във връзка с тази потенциална продажба.

Описанието и стойността в долари (първата поръчка бе за 1,2 млрд. долара - бел.ред.) е за най-високата оценка и на базата на първоначалното запитване. Действителната цена ще бъде по-ниска обаче - в зависимост от окончателните изисквания, бюджета и подписаните договори.

Оценката на Пентагона е, че предложената сделка за това оборудване и подкрепата за въвеждането и използването му няма да променят основата на военния баланс в района.

Цитирани от Ройтерс представители на САЩ твърдят, че одобрението няма пряка връзка с руската инвазия в Украйна и украинското искане страни с МиГ-29 (България е сред тях) да ѝ помогнат с такива самолети. Принципно обаче тези съветски изтребители може да бъдат заместени с F-16 от САЩ, допълва Ройтерс. Киев иска от западните си партньори изтребители МиГ-29, които военните му знаят как да пилотират и с каквито разполагат неколцина източноевропейски страни. Възможно прехвърляне на такива руски самолети от Полша беше обсъдено в началото на март, но САЩ се противопоставиха, опасявайки се, че Русия може да възприеме това като твърде сериозна пряка намеса на НАТО в конфликта.

На редовния брифинг на Пентагона говорителят Джон Кирби каза, че не бил определил продажбата като "запълване на отворила се празнина", но и не даде подробности.

В началото на февруари премиерът на България Кирил Петков и американското посолство обявиха, че заради прекъсвания във веригите за доставки, причинени от пандемията, ще има забавяне - вероятно с около 2 години - в доставянето на самолетите от първата поръчка, направена от правителството на Бойко Борисов през 2018 г.

Евентуалната нова сделка ще трябва да бъде одобрена от парламента и предвиждана в бюджета. Преди това ще се уточни и как ще се извършат плащанията - на части или изцяло - и дали България ще може да използва преференции като вече познат на САЩ клиент и по американски програми за подпомагане на партньори.

През миналото лято България обяви стартирането на процедурата за още 8 самолета F-16. Тогавашният служебен военен министър Георги Панайотов обяви няколко аргумента в отговор на депутатско питане, сред които и факта, че при официални срещи с представители на посолството на САЩ е получена информация, че предстои промяна в конфигурацията на произвежданите самолети заради нови клиенти. Това е принудило страната ни да бърза, защото е добре всички изтребители F- 16 да са в една конфигурация, за да се осигури безопасност на полетите. Освен това Панайотов обясни заявката ни за подготовка на проектодоговор за втората партида с „непръснат процес по ескалация на цените“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:50 | 14.09.22 г.
fallback